درب اتوماتیک از جمله ابزار‌هایی است برای آسایش بیشتر در هنگام تردد در ورودی‌ها و خروجی‌های اماکن مختلف می‌توان از آن‌ها بهره برد. پرکاربردترین انواع درب اتوماتیک در ورودی فروشگاه‌ها، بانک‌ها، ادارات، فرودگاه و اماکن پرتردد مورد استفاده قرار می‌گیرند. ضمن اینکه برخی از انواع درب پارکینگ نیز وجود دارند که طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که می‌توانند به طور خودکار باز و بسته شوند و یا با دستور ریموت، از راه دور کنترل شوند.

نحوه کار انواع درب اتوماتیک

امروزه این درب‌ها را می‌توانید در مکان‌های مختلفی مثل بانک‌ها، فروشگاه‌ها و… ببینید. اما آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که آن‌ها چطور کار می‌کنند؟

این درب‌ها به کمک حسگرهای مختلفی فعالیت می‌کنند و این سنسورها از شاخصه‌هایی مثل صدا، نور، وزن و حرکت برای تشخیص نزدیک شدن یک نفر استفاده می‌کنند. برای مثال، برخی از این درب‌ها با استفاده از سنسورهای تشخیص وزن فعال می‌شوند. این سنسورها معمولا توسط یک جلودری پوشانده شده‌اند و هنگامی که شما روی آن قدم می‌گذارید، سنسور یک سیگنال را به درب ارسال می‌کند، سپس درب باز می‌شود.

برخی درب‌های دیگر نیز با استفاده از سنسورهای حرکتی یا اپتیکال فعالیت می‌کنند. این سنسورها معمولا در بالای درب قرار می‌گیرند، اما ممکن است داخل قاب درب نیز قرار بگیرند. هنگامی که این سنسورها حرکت را تشخیص می‌دهند، درب اتوماتیک را باز یا بسته می‌کنند. به همین دلیل است که وقتی به برخی از انواع درب اتوماتیک نزدیک می‌شوید به صورت خودکار باز می‌شود.

درب‌های اتوماتیک مزایای خیلی زیادی دارند و به همین دلیل است که می‌توانید آن‌ها را در مکان‌های متعددی از سوپرمارکت گرفته تا فرودگاه ببینید. این درب‌ها ورود و خروج مردم را راحت‌تر می‌کنند. مانند درب‌های چرخان که زمان باز بودن درب را فقط به مواقعی که کسی وارد ساختمان می‌شود یا از آن خارج می‎شود محدود می‌کنند، از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کنند.

برخی از درب‌های اتوماتیک نیز مثل درب پارکینگ به یک ریموت برای باز و بسته شدن نیاز دارند. این درب‌ها زمانی که سیگنال درست را از کنترلر دریافت کنند، باز می‌شوند و نمی‌توان به صورت خودکار آن‌ها را باز کرد.

انواع درب اتوماتیک
انواع درب اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک

در ادامه به معرفی انواع درب اتوماتیک می‌پردازیم:

درب ریلی

این دسته از درب‌های اتوماتیک برای پارکینگ‌هایی مناسب هستند که فضای محدودی را بالای محیط پارکینگ دارند. ولی در دو طرف قسمتی که درب نصب می‌شود، فضای کافی برای حرکت کشویی درب وجود دارد. حرکت این نوع درب‌ها با کمک چرخ‌دنده‌های پرقدرت روی یک دنده شانه‌ای انجام می‌شود.

درب ریلی
درب ریلی

ویژگی‌های انواع درب اتوماتیک ریلی

  • قابلیت تردد نامحدود
  • باز و بسته شدن توسط ریموت، کلید یا حتی تلفن همراه
  • امکان نصب باتری ذخیره برای مواقع قطعی برق
  • دارای سنسور حرکتی و چشم مادون قرمز برای کنترل سرعت و کاهش برخورد با موانع
  • کم صدا و پرقدرت

درب سکشنال

درب سکشنال نیز یکی دیگر از انواع درب اتوماتیک است که در پارکینگ ساختمان‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نصب این نوع درب‌ها فقط به ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر فضا نیاز دارید و به همین خاطر این نوع درب‌ها، مناسب پارکینگ‌هایی هستند که از لحاظ ارتفاع با محدودیت مواجه هستند. مکانیزم خاص این نوع درب‌ها باعث می‌شود که هنگام باز شدن، درب به صورت کامل زیر سقف قرار بگیرد و فضای خیلی کمی از پارکینگ را اشغال کند.

درب سکشنال
درب سکشنال

درب‌های لولایی

یکی دیگر از انواع درب اتوماتیک نیز درب‌های لولایی هستند که توسط جک باز و بسته می‌شود و می‌توانند به صورت تک لنگه یا دو لنگه باشند اما درب‌های دو لنگه از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و بیش از نود درصد درب‌های موجود در بازار به شکل دو لنگه هستند. این نوع درب‌ها در مکان‌هایی مثل پارکینگ یا حیاط به کار گرفته می‌شوند.

درب‌های تاشو

این نوع درب‌ها که با نام‌های اتوبوسی، آکاردئونی و فولدینگ نیز شناخته می‌شوند به خاطر میزان بازشوندگی زیاد محبوب هستند. این درب‌ها توانایی این را دارند که به اندازه ۹۰ درصد از پهنای درب باز شوند. این درب‌ها برای افرادی مناسب هستند که در محل نصب درب با محدودیت فضا مواجه هستند.

هشدارهای مربوط به انواع درب اتوماتیک

از آنجایی که نمی‌توانید انواع درب اتوماتیک را به صورت فیزیکی کنترل کنید، هیچوقت نباید تلاش کنید با دست آن‌ها را باز نگه دارید. زیرا ممکن است سنسور از کار بیافتد و باعث آسیب رسیدن به شما شود. برای جلوگیری از این اتفاق معمولا از چندین سنسور مختلف استفاده می‌شود تا در صورت وجود هرگونه جسم فیزیکی در بین درب‌ها، از بسته شدن آن‌ها جلوگیری کنند.

جمع‌بندی

درب اتوماتیک تاریخچه طولانی دارد و تقریبا از زمان میلاد مسیح از این گونه درب‌ها استفاده می‌شد. اما طی این سال‌ها با تغییرات خیلی زیادی روبه‌رو شده و هوشمند‌تر شده‌اند. این درب‌ها علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کمک‌های زیادی به انسان کرده‌اند.

ضمن اینکه کارشناسان ویرا الکترونیک پرگاس نیز به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه مشاوره و پیشنهادات کاربردی جهت انتخاب و نصب انواع درب اتوماتیک مناسب برای شما هستند. در صورت نیاز از صفحه تماس با ما اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.