در این مقاله قصد داریم شما را با آموزش نصب کرکره برقی آشنا کنیم. در این مطلب که به صورت پروژه محور برای شما آماده شده است، یک کرکره قدیمی را با کرکره برقی تعویض خواهیم کرد.

مراحل نصب کرکره برقی

تخریب کرکره قدیمی

اولین مرحله برای نصب کرکره برقی، محاسبه اندازه آن است. پس از اندازه‌گیری، ساخت آن آغاز می‌شود و نصاب با کرکره مونتاژ شده و قطعات آن مثل موتور توبولار، رسیور، پروفیل، لوله و دستگاه‌های جوش و سنگ فرز به محل مراجعه می‌کند و کرکره قدیمی را تخریب می‌کند. او در حالی که کرکره پایین است، دو شیار کوچک داخل ریل کرکره ایجاد می‎‌کند و از طریق این دو شیار تا جایی که فنرها مشخص شوند، کرکره را بیرون می‌کشد. پایین بودن کرکره کمک می‌کند که هنگام استفاده از سنگ فرز آسیبی به شیشه مغازه یا اجناس داخل نرسد.

در مرحله بعدی باید پیچ‌هایی که کرکره را به فنرهای آن متصل کرده‌اند باز کنیم. تعداد پیچ‌هایی که باید باز کنیم به اندازه و وزن کرکره قدیمی بستگی دارد و اکثرا هم با آچار ۱۳ باز خواهند شد. به یاد داشته باشید که این مرحله خیلی خطرناک است و ممکن است برخی فنرها کاملا شارژ باشند. یعنی پس از باز کردن پیچ ممکن است با نیرو و فشار زیادی آزاد شوند. به همین دلیل، باید اقدامات ایمنی را لحاظ کنید و مواظب خودتان باشید.

بعد از باز کردن این پیچ‌ها، می‌توانید کرکره را به صورت کامل از طریق شیارهایی که ایجاد کرده‌اید خارج کنید. سپس باید آن را از پایین به بالا رول کرده و با طناب ببندید. مرحله بعدی باز کردن شفت کرکره قدیمی است. معمولا شفت توسط ۲ عدد پیچ به پلیت قدیمی متصل شده است که با باز کردن این دو پیچ می‌توانید شفت را باز کرده و آن را رو به بالا بکشید تا شفت آزاد شود. البته ممکن است برخی اوقات شفت توسط جوش متصل شده باشد و باید با کمک سنگ فرز آن را برش دهید.

آخرین مرحله برای جدا کردن کرکره قدیمی، جدا کردن ریل‌های آن است. در صورتی که ریل توسط شاخک متصل شده باشد، باید شاخک‌ها را برش داده و در صورتی که اتصال توسط جوش انجام شده باشد باید محل جوش را با کمک سنگ فرز برش دهید.

نصب کرکره برقی جدید

اکنون که کرکره قدیمی را به صورت کامل تخریب کرده‌ایم، نوبت به نصب کرکره برقی جدید رسیده است. اولین مرحله برای نصب کرکره برقی هم نصب پروفیل آن است. ابتدا باید پروفیل را در محل ریل قبلی قرار دهید و مطمئن شوید که کاملا تراز است. این مرحله خیلی حساس است و در صورتی که مرتکب اشتباه خاصی شوید، ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد شود.

بعد از جایگذاری دقیق پروفیل و تراز کردن آن، یک نفر باید پروفیل را سفت نگه دارد و سپس آن را به ستون جوش دهید. در صورتی که ستون آهنی باشد می‌توانید به راحتی پروفیل را به آن جوش دهید اما اگر ستون بتنی باشد باید ابتدا یک سوراخ روی آن ایجاد کرده و با قرار دادن یک میلگرد ۲۰ سانتی‌متری داخل سوراخ، پروفیل را به میلگردها جوش دهیم.

بعد از اینکه هر دو پروفیل را به صورت دقیق جوش کردیم، باید صفحه پلیت‌های کرکره برقی را نصب کنیم. همان‌طور که ذکر شد، برای نصب کرکره برقی از موتور توبولار استفاده می‌کنیم و به همین خاطر باید از صفحه پلیت مخصوص موتور توبولار هم استفاده کنیم.

پایه ستاره را دقیقا در وسط صفحه پلیت قرار دهید و ۱۴ سانتی‌متر را از انتهای صفحه تا مرکز پایه ستاره اندازه‌گیری کنید. البته این اندازه به ارتفاع کرکره بستگی دارد و ممکن است کمتر یا بیشتر شود. حالا یکی از صفحه پلیت‌ها را در بالاترین قسمت پروفیل متصل کنید. سپس تراز لیزری را در کنار صفحه پلیت به گونه‌ای قرار دهید که نور آن دقیقا از مرکز پایه ستاره عبور کند. بعد از تنظیم، تراز را به سمت پروفیل روبه‌رویی بچرخانید تا مکان نصب صفحه پلیت روبرویی هم مشخص شود.

نصب شفت کرکره برقی

بعد از اینکه صفحه پلیت‌ها را نصب کردید، کار شاسی‌کشی کرکره برقی تمام شده است و باید شفت را آماده و نصب کنید. برای نصب شفت کرکره برقی ابتدا باید بین دو خورشیدی را اندازه‌گیری کنیم و لوله را برش دهیم. سپس موتور توبولار را یک طرف لوله جا می‌زنیم.

برای اینکار ابتدا ۴۰ سانتی‌متر موتور توبولار را وارد لوله می‌کنیم و آداپتور را هم داخل لوله جا می‌زنیم تا به وسیله میخ پرچ به لوله متصل شود. سپس باید روی آداپتور و میله چهار یا پنج سوراخ برای پرچ کردن ایجاد کنیم. مراقب باشید که سوراخی روی شیارها نباشد و آسیبی هم به بدنه موتور وارد نشود.

سپس موتور را به صورت کامل جا می‌زنیم تا بتوانیم تاج موتور را به لوله متصل کنیم. برای اینکه اتصال تاج به لوله سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود، می‌توانیم از پیچ‌های سرمته دار استفاده کنیم. پس از اتصال تاج یک طرف شفت آماده است و باید برای ادامه نصب کرکره برقی سراغ طرف دیگر برویم.

برای این کار به یک اندکپ و بلبرینگ نیاز داریم که می‌توانید آن را در اشکال و جنس‌های مختلف در بازار پیدا کنید. برای مثال ما تصمیم به استفاده از اندکپ پلاستیکی گرفته‌ایم. نصب این نوع اندکپ خیلی آسان است و شما می‌توانید اینکار را به راحتی انجام دهید. پس از نصب اندکپ و محکم کردن آن با کمک پیچ‌های سرمته دار، شفت کاملا آماده است و می‌توانید با کمک یک نفر دیگر آن را بالا ببرید. برای جا زدن آن هم ابتدا سمت موتور را جا می‌زنیم و سپس سمتی که اندکپ روی آن نصب شده است.

نصب شفت کرکره برقی
نصب شفت کرکره برقی

نصب برد اصلی کرکره برقی

قبل از اینکه بتوانیم نصب کرکره برقی را به پایان برسانیم، باید رسیور یا برد کرکره برقی را نصب کنیم. نحوه نصب تمام رسیورها روی یک برگه که داخل جعبه آن قرار دارد نوشته شده است و در صورتی که قبلا با سیم‌کشی آشنایی داشته باشید، می‌توانید سیم‌ها را خیلی راحت متصل کنید. داخل رسیور دو رشته سیم وجود دارد که یکی از آن‌ها دارای ۳ سیم است و براساس رنگ به سیم آبی برای موتور، مشکی به مشکی برای راستگرد و قهوه‌ای به قهوه‌ای برای چپگرد تقسیم می‌شوند.

رشته سیم دیگر را باید به صورت مستقیم به برق متصل کرد. سیم آبی به آبی برای نول، مشکی به مشکی برای فاز و زرد به زرد برای ارت است. البته ممکن است برخی اوقات رنگ سیم‌ها به این ترتیب نباشد. داخل جعبه تمام رسیورها معمولا دو ریموت وجود دارد و می‌توانید با استفاده از کلیدهای روی رسیور هم مدار را تست کنید.

نصب تیغه آلومینیومی

آخرین مرحله نصب کرکره برقی نصب تیغه آلومینیومی آن است. برای این کار باید با کمک یک نفر دیگر سر تیغه را بالا برده و روی شفت سوار کنید. برای اتصال تیغه به شفت از پیچ سرمته دار استفاده می‌کنیم ولی باید مراقب باشید که تیغه درست وسط شفت قرار بگیرد و از دو طرف فاصله بادخور داشته باشد.

پس از این کار باید کرکره را بالا ببرید تا ریل‌ها را پیچ کنید. ریل‌ها را جلوی پروفیل قرار می‌دهیم و به وسیله پیچ سرمته‌دار آن‌ها را محکم می‌کنیم. به ازای هر متر طول ریل، باید از ۲ پیچ استفاده کنید.

بعد از نصب تیغه کرکره باید حد بالا و پایین را با کمک آچار تنظیم مشخص کنیم. حد پایین باید به شکلی تنظیم شود که کرکره کاملا روی زمین بنشیند و حد بالا هم باید به گونه‌ای باشد که حداقل ۲ تیغه داخل ریل باقی بماند.

نصب تیغه کرکره برقی
نصب تیغه کرکره برقی

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد نصب کرکره برقی را به صورت کامل و گام به گام به شما آموزش دهیم و شما را با نحوه انجام این کار آشنا کنیم. اما توصیه می‌شود کار نصب انواع کرکره برقی و درب اتوماتیک را به افراد حرفه‌ای بسپارید زیرا در صورت نصب غیراصولی در مدت خیلی کوتاهی مجبور به پرداخت هزینه مجدد جهت تعمیر دستگاه خواهید شد.

ضمن اینکه کارشناسان ویرا الکترونیک پرگاس نیز به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه مشاوره و پیشنهادات کاربردی جهت انتخاب و نصب کرکره برقی مناسب برای شما هستند. در صورت نیاز صفحه تماس با ما اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/wpcf7_uploads) is not within the allowed path(s): (/home/psgsecure/:/tmp/:/var/tmp/:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/dev/urandom:/usr/local/php74/lib/:/usr/local/php74/lib/:/usr/local/php82/lib/:/usr/local/php80/lib/:/usr/local/php56/lib/:/usr/local/lib/php/) in /home/psgsecure/domains/psgsecure.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 2101