سیستم‌های اعلام حریق به منظور هشدار دادن در شرایط اضطراری تهیه شده‌اند و کمک می‌کنند بتوانیم قبل از اینکه شرایط بحرانی شود، خودمان یا دیگر افراد حاضر در ساختمان را نجات دهیم. از این سیستم‌ها بیشتر در ادارات، کارخانه‌ها و ساختمان‌های عمومی استفاده می‌شود.

در صورتی که سنسورهای این سیستم، وجود آتش را تشخیص دهند، از طریق آژیر به اهالی ساختمان اطلاع‌رسانی خواهد شد تا بتوانند به سرعت و قبل از اینکه اوضاع از کنترل خارج شود، ساختمان را ترک کنند. همچنین این سیستم ممکن است شامل یک دستگاه ارسال سیگنال نیز باشد و بتواند آتش‌نشانی را هم از وقوع آتش‌سوزی باخبر سازد.

مغز سیستم اعلام حریق، کنترل پنل آن است. تمامی سنسورهای تشخیص حریق به این کنترل پنل متصل می‌شوند و کاربر هم از طریق آن می‌تواند وضعیت ساختمان را مشاهده کند. همچنین می‌توانید برای مانورهای تخلیه نیز این کنترل پنل را برنامه ریزی کنید تا در زمان مورد نظر شما به تمامی کارکنان هشدار دهد.

انواع سنسورهای اعلام حریق

هسته اصلی سیستم‌های اعلام حریق سنسورهای آن هستند. این سنسورها انواع مختلفی دارند. به‌طوری که از کلیدهای دستی اعلام حریق تا سنسورهای هوشمند تشخیص دود را می‌توانید در بازار پیدا کنید. اما به صورت کلی این سنسورها در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • دتکتور حرارت
  • دتکتور دود
  • دتکتور کربن مونوکسید
  • دتکتور ترکیبی
  • نقاط اعلام حریق دستی
انواع سنسورهای اعلام حریق
انواع سنسورهای اعلام حریق

۱) سنسورهای تشخیص حرارت

این سنسورهای اعلام حریق را می‌توان روی یک دمای ثابت تنظیم کرده و یا آن‌ها را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که براساس ضریب تغییر حرارت، فعال شوند. عملکرد این سنسورها شبیه به فیوزهای برق است و داخل آن‌ها از یک آلیاژ حساس به دما استفاده شده است که پس از رسیدن به یک دمای خاص آب می‌شود و همین موضوع باعث فعال شدن سیستم اعلام حریق خواهد شد.

۲) سنسور تشخیص دود

سنسورهای تشخیص دود، با تکنولوژی‌های خاص خودشان وجود دود در محیط را تشخیص می‌دهند و در صورتی که احساس کنند داخل محیط، دودی وجود دارد به ساکنین ساختمان هشدار می‌دهند.

سنسور تشخیص دود
سنسور تشخیص دود

۳) دتکتور کربن مونوکسید

این دتکتورها که با اسم دتکتور CO نیز شناخته می‌شوند وقوع آتش‌سوزی را از طریق سنجش سطح کربن مونوکسید هوا تشخیص می‌دهند. کربن مونوکسید یک گاز سمی است که توسط احتراق ایجاد می‌شود. دتکتورهایی که در سیستم‌های اطفا حریق استفاده می‌شوند، با دتکتورهای استفاده شده در ساختمان‌های مسکونی که برای تشخیص کربن مونوکسید ناشی از احتراق ناقص وسایلی مثل بخاری استفاده می‌شوند، متفاوت هستند.

دتکتورهای کربن مونوکسید استفاده شده در سیستم‌های اعلام حریق از همان سنسور استفاده شده در منازل استفاده می‌کنند، اما این دتکتورها حساس‌تر هستند و با سرعت بیشتری عمل می‌کنند. در این دتکتورها از یک سلول الکتروشیمیایی استفاده شده که فقط وجود کربن مونوکسید را تشخیص می‌دهد و واکنشی به دود یا دیگر محصولات ناشی از احتراق ندارد.

۴) دتکتور ترکیبی

این دتکتورها از ورودی سنسورهای حرارتی و اپتیکال استفاده می‌کنند و آن‌ها را با استفاده از یک الگوریتم پیچیده که در مدار دتکتور قرار گرفته است پردازش می‌کنند. سپس ترکیبی از پاسخ سنسورهای حرارتی و اپتیکال را به کنترل پنل ارسال می‌کنند. این دتکتورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند انواع مختلف آتش‌سوزی را تشخیص دهند.

۵) نقاط اعلام حریق دستی

این کلیدها که در اکثر مواقع توسط یک پوشش شیشه‌ای محافظت می‌شوند، برای این طراحی شده‌اند که پرسنل بتوانند به صورت دستی سیستم اطفا حریق را فعال کنند.

انواع سیستم‌های اعلام حریق

این سیستم‌ها در چهار دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند:

  • سیستم‌های سنتی
  • سیستم‌های آدرس‌پذیر
  • سیستم‌های هوشمند
  • سیستم‌های بی‌سیم
انواع مختلف سیستم‌های اعلام حریق
انواع مختلف سیستم‌های اعلام حریق

۱) سیستم‌های سنتی

در این سیستم‌ها از کابل‌های فیزیکی برای متصل کردن نقاط اعلام حریق و دتکتورها به یکدیگر و همینطور اتصال آن‌ها به واحد کنترل مرکزی استفاده می‌شود. نقاط اعلام حریق و دتکتورها در این مدل، به صورت نقطه به نقطه دسته‌بندی می‌شوند تا تشخیص دلیل هشدار، راحت‌تر انجام پذیرد. این موضوع برای آتش‌نشانی و همینطور مدیریت ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در کنترل پنل سیستم اعلام حریق هر نقطه توسط یک لامپ یا یک نمایشگر متنی و یا ترکیبی از هر دو مشخص خواهد شد. به همین خاطر، نیروهای حراست ساختمان و همینطور آتش‌نشانی خیلی راحت‌تر می‌توانند منشا آتش‌سوزی را پیدا کنند.

کنترل پنل نیز حداقل به دو مدار صوتی متصل شده است. این مدارها نیز معمولا شامل آژیر خطر یا دیگر دستگاه‌های تولید صوت الکترونیکی هستند.

۲) سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر

این سیستم نیز شباهت بسیار زیادی به سیستم‌های استاندارد دارد اما هر دتکتور، یک آدرس یکتا دارد و کنترل‌پنل می‌تواند تشخیص دهد که دقیقا کدام دتکتور یا نقطه اعلام حریق باعث فعال‌سازی سیستم شده است. مدار تشخیص آتش‌سوزی نیز به صورت یک حلقه سیم‌کشی می‌شود و تا ۹۹ دستگاه مختلف را می‌توانید به هر حلقه متصل کنید.

در این حلقه‌ها نیز از ماژول‌های ایزوله‌کننده حلقه استفاده می‌شود تا مشکلاتی مثل اتصال کوتاه یا هر اتفاق دیگر، تمام سیستم را از کار نیاندازد و فقط بخشی که دچار خطا شده است غیرفعال گردد.

۳) سیستم‌های اعلام حریق هوشمند

در سیستم‌های قبلی، دتکتورها فقط می‌توانستند یک سیگنال خروجی به کنترل پنل ارسال کنند و این وظیفه کنترل پنل بود که تشخیص دهد این سیگنال به دلیل آتش‌سوزی ارسال شده و یا فقط به خاطر یک خطای ساده بوده است.

اما در سیستم‌های تشخیص آتش‌سوزی هوشمند، هر دتکتور یک پردازنده اختصاصی دارد که محیط اطراف دتکتور را بررسی می‌کند و در صورت وجود آتش‌سوزی، خطا یا حتی نیاز به تمیز کردن سنسور، یک سیگنال مشخص به کنترل پنل ارسال می‌کند. عموما سیستم‌های هوشمند خیلی پیچیده‌تر هستند و نسبت به سیستم‌های معمولی یا آدرس‌پذیر از تجهیزات بیشتری در آن‌ها استفاده می‌شود. هدف اصلی این سیستم‌ها جلوگیری از ایجاد خطاهای اشتباه است.

سیستم‌های اعلام حریق هوشمند در مدل‌های ۲، ۴ و ۸ حلقه‌ای موجود هستند و به همین دلیل می‌توانید محیط خیلی بزرگ‌تری را فقط با استفاده از یک کنترل پنل مانیتور کنید.

سیستم اعلام حریق هوشمند
سیستم اعلام حریق هوشمند

۴) سیستم‌های اعلام حریق بی‌سیم

آخرین نوع سیستم‌های اعلام حریقی که بررسی می‌کنیم نیز سیستم‌های بی‌سیم هستند. این نوع از سیستم‌ها، جایگزین خیلی خوبی برای سیستم‌های کابلی هستند و از ارتباط بی‌سیم امن برای اتصال سنسورها و دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند.

این سیستم‌ها خیلی ساده هستند و در عین حال منافع خیلی زیادی دارند. همچنین این سیستم‌ها بدون نیاز به هیچ‌گونه سیم‌کشی، به صورت کاملا هوشمند عمل می‌کنند.

صحبت نهایی

در این مقاله متوجه شدیم که سیستم‌های اعلام حریق که بخشی از سیستم های حفاظتی ساختمان به شمار می‌روند، در ساختمان‌های زیادی وجود دارند و کاربرد آن‌ها نیز این است که به اهالی ساختمان در مورد وقوع آتش‌سوزی هشدار دهند تا قبل از اینکه اوضاع از کنترل خارج شود، بتوانند ساختمان را ترک کنند.

ضمن اینکه کارشناسان ویرا الکترونیک پرگاس نیز به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه مشاوره و پیشنهادات کاربردی جهت نصب انواع سیستم اعلام حریق مناسب برای شما هستند. در صورت نیاز از صفحه تماس با ما اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/wpcf7_uploads) is not within the allowed path(s): (/home/psgsecure/:/tmp/:/var/tmp/:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/dev/urandom:/usr/local/php74/lib/:/usr/local/php74/lib/:/usr/local/php82/lib/:/usr/local/php80/lib/:/usr/local/php56/lib/:/usr/local/lib/php/) in /home/psgsecure/domains/psgsecure.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 2101